Jaký je rozdíl mezi přírodními a syntetickými drahými kameny?
Výběr šperku může být opravdovým oříškem, a to i z pohledu kamenů, jimiž je osazen. Mnoho lidí si před nákupem šperků pokládají základní otázku: „Jaký kámen je lepší – přírodní, nebo syntetický?“
Přírodní kámen
Termín přírodní označuje drahokam, který vzniká v přírodě bez přispění lidské činnosti. Tyto drahé kameny jsou nejčastěji těženy ze země a vody (např. perly) a ve srovnání se syntetickými kameny jsou zcela jedinečné. Každý kus je originálem, což se projevuje třeba intenzitou barvy nebo inkluzemi. Tato specifika jsou přírodním kamenům dodávána především specifickým minerálním složením.
Syntetický kámen
Přestože jsou vytvořeny v laboratoři, mají syntetické (nebo také lab-grown) kameny stejné fyzikální vlastnosti a chemické složení jako kameny přírodní. Nejedná se tak o imitaci, liší se pouze jejich původ. Oproti přírodním kamenům jsou ty syntetické cenově dostupnější a zároveň i šetrnější k životnímu prostředí. K jejich získávání není třeba využívat hlubinnou těžbu a neprovází ji ani neetické obchodní praktiky. V tomto ohledu jsou tedy výrazně ekologičtější.
Simulovaný kámen
Třetí variantou jsou simulované kameny, které se nejčastěji vyrábějí z plastů, pryskyřice a barviv, které přibližují odstín jejich přírodnímu vzoru. Tyto kameny se však liší chemickým složením i fyzikálními vlastnostmi – například lomem světla či odolností. Nejčastěji využívaným materiálem je sklo. Simulant tedy není kámen – jen jeho nahrážka.
Přestože je dnes takřka nemožné pouhým okem rozpoznat rozdíl mezi přírodními a syntetickými kameny, určité odlišnosti stále existují. Syntetické kameny nemají přírodní vady ani odchylky od barevnosti, působí naprosto dokonale. Výrazně se liší i cena – velké přírodní kameny jsou mnohem dražší než syntetické kameny stejné velikosti, simulanty jsou tou nejlevnější variantou.